Na dlhšiu odmlku na našej stránke doplatil aj nový seriál o lokalizovaných písmach, ktorého prvý diel sme priniesli vo februári. Odteraz sa skutočne posnažíme, aby sa naša rubrika písiem so slovenskou, prípadne aj českou diakritikou pravidelne rozrastala.
Pozrime sa teda na ďalších desať zaujímavých rezov, s ktorými sa môžete bežne stretnúť v hernom priemysle, a zároveň môžu prísť vhod pri tvorbe rôznych grafických prác.
1. BlackHawk
(kliknutím na obrázok prejdete na článok s písmom)
BlackHawk je westernové písmo z roku 1991 od Johna Singera, ktoré bolo použité v mnohých televíznych seriáloch. Osobnú skúsenosť s ním môžete mať z našej práve prekladanej hry The Misadventures of P.B. Winterbottom, kde bolo použité na logo pekárne. Ja na ňom založené aj logo celej série Call of Juarez, dvojité výčnelky v strede znakov však boli nahradené jednoduchými. Písmo nemalo žiadne diakritické znaky, mäkčene a dĺžne teda boli vyrobené. Myslím však, že sa k písmu dostatočne hodia.
2. Londrina Solid Regular
Rez Londrina vyrobil menovec známeho moreplavca Marcelo Magalhães, zrejme však nie počas vlastných plavieb, ale niekde doma vo FontLabe. Ako relatívne nové písmo (2011) sa snaží priniesť niečo nové medzi bezpätkové komixové písma. Napriek tomu, že niektoré znaky sú vzájomne neproporčné, súvislý text v tomto písme vyzerá jednoliato. Samozrejme, u nás obsahuje úplnú slovenskú diakritiku.
3. ChunkFive
Toto písmo bolo lokalizované na požiadanie a ukázalo sa, že je celkom použiteľné nielen pre klasickú grafiku, ale aj ako webové písmo. Samozrejme, za predpokladu, že je vykreslené aspoň vo veľkosti 18. Ide o nenápadné pätkové písmo, ktoré sa v malých znakoch podobá na známy Bookman Old Style od Monotype. Pre veľké písmená si zrejme bralo inšpiráciu zo starých westernových plagátov. Neobsahuje žiadne diakritické znaky okrem tých slovenských.
4. Kingthings Petrock
Tento čiastočne pätkový rez nesie príznačný názov po svojom autorovi Kevinovi Kingovi, ktorý je autorom množstva zaujímavých historických písiem. Rodina Kingthings má aj dva ďalšie rezy, ktoré sa výrazne odlišujú vzhľadom a určite ich v budúcnosti zaradíme do ponuky. A kde toto písmo nájdeme? Najvýraznejšie je určite v hre The Elder Scrolls IV: Oblivion, kde sa objavuje ako hlavné písmo hry. Je použité vo všetkých textoch okrem poznámok (v tých sa používa Hesperides) a zároveň v textúrach. Ak vidíte v hre hocijaký pútač, na 95 % sa pozeráte na Kingthings Petrock. Ak nie, potom to bude piate písmo dnešného zoznamu.
5. Magic Cards
Tento zaujímavý serif od Neala Davidsona z roku 1998 sa teda miestami objavuje aj v Oblivione. Podstatnejšiu rolu však hral o jednu generáciu skôr, kedy bol použitý ako hlavné písmo hry The Elder Scrolls III: Morrowind. A vôbec, už od druhého dielu je použité v logách, konkrétne v nápise „The Elder Scrolls“. Je natoľko známe, že ho nájdete na každej fanstránke. Iba u nás však lokalizované do slovenčiny.
6. Mason Regular
Písmo s gotickým nádychom od Emigre Graphics je s rokom vydania 1993 bez debaty starým kúskom. Za ten čas bolo použité v mnohých podobách na rôznych miestach. Ak hovoríme o súvise s našimi prekladmi, nájdete ho v hre Sentinel: Descendants in Time a, samozrejme, aj v jej preklade.
7. Omnia LT
Ak sme hovorili o predošlom písme ako starcovi, toto bude zrejme dinosaurom. Navrhnuté v roku 1981 nemeckou tlačiarňou Heidelberger Druckmaschinen AG približuje starú keltskú typografiu. Bolo použité vo viacerých dieloch hernej série Pán prsteňov od Electronic Arts, prevažne ako okrasné písmo. Diakritické znaky sa navrhovali pomerne ťažko, ale výsledok sa myslím, celkom podaril.
8. Albertus MT
A pri Pánovi prsteňov ešte zostaneme, Albertus MT je hlavným písmom celej hernej série. Pôvodným autorom diakritiky je Slappy, práve pre jeho preklad Bitky o Stredozem 2. Jeho znaky boli trochu vylepšené. Zaradením ide o jemné bezpätkové písmo použiteľné aj na dlhšie texty.
9. Bios Three
Moderné bezpätkové písma sa vyznačujú veľkou kreativitou v tvare znakov, Bios Three to však tiahne až do extrému. Znaky sú nízke a široké, O je na nerozoznanie od D a celkovo, hoci ide o futuristický rez, písmo na prvý pohľad šokuje. Možno práve takto zaujalo vývojárov v UbiSofte, ktorí ho použili ako pomocné písmo v Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory.
10. Francophil Sans
Štandardných bezpätkových písiem sú na trhu tisíce a častokrát ich od seba ťažko odlišovať. Francophil Sans má však taký dômyselný dizajn, že ho v písanej firme určite spoznáte. Každý znak prináša určité zaguľatenie práve tam, kde by to nikto nečakal. Písaný text teda vyzerá atraktívne a nevšedne, dokonca aj pri malých veľkostiach. Bolo použité v propagačných materiáloch ku LEGO hrám.
Na záver zostáva len dodať, že ak sa vám niektoré z týchto písiem páčia, možno sa vám budú páčiť aj niektoré iné z našej ponuky.